Aşırı yorgunluk kalp krizi habercisi

Kalp krizi ! Kalp krizinin belirtileri nelerdir ?
1-Yaşınız 45(erkek) veya 55(kadın) üstünde mi?
2 Birinci dereceden akrabalarda kalp krizi var mı?
3-Sigara içiyor musunuz?
4-Şeker hastalığınız var mı?
5-Kolesterol düzeyleriniz(total kolesterol 200mg/dl,LDL 130mg/dl)yüksek mi?

6- İyi kolesterol(HDL) düzeyiniz 40mg/dl nin altında mı?
7-Yüksek tansiyonunuz(140/90mm/hg ve üzerinde) var mı? Bu soruların en az iki veya daha fazlasına evet diyorsanız ve bugüne kadar kriz geçirmemişseniz önümüzdeki on yıl içinde kalp krizi olasılığı %20’ye yaklaşmaktadır.
null
Kalp krizi olasılığının artabileceğini gösteren diğer bulgular nedir?
1-Kanda hs-CRP yüksekliği
2-Homosistein yüksekliği
3-Lp(a) yüksekliği 4-Genetik bozukluklar
5- Özellikle bel çevresinin arttığı şişmanlıklar
6-Hareketsiz yaşam tarzı
7-Aşırı stres
Nasıl önlenir?
1-Öncelikle nasıl bir yaşam istediğinize karar vermelisiniz.
2-Ya hep ya hiç kuralı gerekli olmayabilir.
3-Değiştirilebilir risk faktörlerini içtenlikle değerlendirip size en uygun olandan başlayabilirsiniz(Sigara, tansiyon, şeker, kolesterol, fazla kilo, hareketsizlik, yaşam şekli vs.)
null
4-Öncelikle içinde bulunduğunuz risk sınıfını bir kardiyoloji uzmanına başvurarak belirleyiniz.Bundan sonraki adımlar daha bilinçli olacak, belki de gereksiz kısıtlamalara gitmeyeceksiniz.
5- Herşey yoluna girmeye başladığında kendinize özgü bazı zararsız değişiklikler yapabilirsiniz.

Kalp krizinin 12 habercisi !

GÖĞÜS AĞRISI
null
Kalp krizinin en belirgin özelliklerinden biri göğüs ağrısıdır. Göğüsteki ağrı mutlaka ciddiye alınmalıdır. Arkansas Üniversitesi’nden Jean C. McSweeney, kalp krizinin ilk belirtisinin göğüs ağrısı olduğunu söylüyor. Fakat yapılan araştırmalar her göğüs ağrısının kalp krizi olmadığını da gösteriyor. Kalple bağlantılı ağrılar yirmi dakikadan uzun sürer. Kalp krizinin ağrısı göğüste iman tahtasının arkasında ve en az yumruk kadar bir alanı kaplar. Parmak ucu veya iğne başı kadar ağrılar kalp ağrısı değildir. Sırta, çeneye veya her iki kola yayılabilir. Genellikle daha önce yaşanmamış bir şekil ve şiddette olur. Baskı, sıkıştırma veya ağırlık tarzındadır. Bıçak tarzında batıp çıkan ağrılar kalp krizi değildir. Hareketle değişmez, devamlıdır. Beraberinde bulantı, soğuk terleme, baygınlık hissi olabilir. Bazen karnın üst kısmından da başlayabilir. Uyuşma veya karıncalanmalar kalp krizi ağrısı değildir. Kadınlarda ise kalp krizinin geldiğini gösteren belirtiler arasında göğüste bir yanma hissi de oluşur.
BAŞ DÖNMESİ
null
Kalp krizi belirtileri arasında baş dönmesi ve bilinç kaybı da görülebilir. Bunun nedeni kalp ritmindeki bozukluklardır.
GÜÇSÜZLÜK
null
Özellikle kadınlar kalp sorunlarında bir anda güçsüz hissettiklerini söylüyorlar. En hafif şeyleri bile kaldırmakta zorlandıklarını belirtiyorlar.
NEFES DARLIĞI
null
Astım ya da akciğerde sorun varmış gibi nefes alıp vermekte güçlük çekmek de kalp krizinin belirtileri arasındadır . Uzmanlar bazen kalp krizinin göğüste ağrıyla değil de nefes darlığıyla başlayabileceğini söylüyorlar
ÖKSÜRÜK
null
Devam eden öksürük kalp krizi belirtisi olabilir. Bunun sebebi ciğerlerdeki kan akışıdır. Bazı vakalarda öksürük kanlı da olabilir.
ŞİŞKİNLİK
null
Kalpteki sorun zaman zaman şişkinlik yapabilir. Aynı zamanda ani kilo alma ya da iştahsızlık olarak da kendini gösterebilir.
BAŞKA BÖLGELERDE AĞRILAR
null
Birçok kalp krizinde ağrı göğüste başlar ve oradan omuzlara, kollara, sırta, boyuna, çeneye ya da karın bölgesine sıçrar. Hatta bazen göğüs ağrısı olmasa da bu bölgelerde ağrı olabilir. Erkeklerde genelde sol kolda ağrı görülür. Kadınlarda ise her iki kolda ağrı ya da omuzla ağrı olabilir.
HUZURSUZLUK
null
Kalp krizi genelde ölüm korkusuyla birlikte gelir. Nefes alamama, kendini iyi hissetmeme gibi belirtiler gösterebilir.
YORGUNLUK

Özellikle kadınlarda daha önce olmayan yorgunluk kalp krizi belirtisi olabilir. Her zaman yorgun hissedildiğinde şüphelenmek gerekir. Fakat her yorgunluk da kalp krizi belirtisi değildir. Ama sürekli alışık olmadığınız bir yorgunluğunuz varsa siz yine de doktora başvurun.
TERLEME
null
Soğuk soğuk terlemek de şüphelenilmesi gereken bir durumdur. Oturduğunuz yerde sebep yokken terliyorsanız kalp krizi belirtisi olabilir. Bu durumu hafife almamalısınız.
MİDE BULANTISI VE İŞTAHSIZLIK
null
Kalp krizinden önce mide bulantısı ya da kusma çok rastlanmayan belirtilerdendir. Kadınlarda daha sık görülebilir. Aynı zamanda yutkunma zorluğu ve iştahsızlık da belirtiler arasındadır .
HIZLI YA DA DÜZENSİZ ÇARPINTI
null
Kalp atışlarındaki düzensizliğin ciddiye alınması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca çarpıntıya yorgunluk, zayıflık ve kısa nefes alışlar eklendiğinde geç kalınmaması gerektiği konusunda doktorlar uyarıyor.
Share this article :
 

Yorum Gönder

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. HAYATA DAİR - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger